موسسه حقوقی وکیل آتی

جهت دریافت مشاوره پس از پرداخت تنها 79 هزار تومان با شماره 02191309276 تماس بگیرید تماس بگیرید

درخواست طلاق از طرف زن و مراحل آن فقط 3.3 میلیون

طلاق از طرف زن

طلاق و قوانین مربوط به آن همان اندازه حائز اهمیت می‌باشند که بحث ازدواج دارای اهمیت است. از آنجایی که متاسفانه در جامعه‌ی امروز میزان طلاق بیشتر از تعداد ازدواج‌ها در سال می‌باشد، سعی کرده‌ایم با بیان جوانب مختلف طلاق و مخصوصا شرایط طلاق از طرف زن، کمکی به شما عزیزان کرده‌ باشیم.

مقدمه

با پیشرفت زندگی مدرن و تغییر در زیر ساخت‌های رفتاری انسان‌ها در سراسر دنیا، نیاز است که بسیاری از قوانین در زمینه‌های مختلف دستخوش تغییراتی سازنده شوند. زیرا که نمی‌توان با قوانین صدها سال پیش برای زندگی مدرن حکم صادر کرد. یکی از این قوانین که می‌بایست دچار تغییر شود، شرایط طلاق از طرف زن می‌باشد که می‌بایست به صورت جدی مورد تغییر قرار بگیرد. به همین علت در متن پیش رو با تمرکز بر قوانین حاکم بر شرایط طلاق از طرف زن و تغییرات کنونی آن، قصد داریم شما عزیزان را از شرایط طلاق از طرف زن آگاه سازیم.

وکیل طلاق توافقی بدون حضور زوجین فقط و فقط 3.3 میلیون  برای هر وکیل نصف در ابتدا و نصف دیگر پس از صدور دادنامه​

حق طلاق زن​

بر اساس تحقیقات بانک جهانی، 187 کشور جهان دارای تساوی حقوق زن و مرد هستند و تنها 6 کشور در جهان وجود دارد که حق طلاق زن و مرد با یکدیگر مساوی‌ نمی باشد. براساس ماده 1133 قانون مدنی ایران، مردان اجازه دارند هر زمان که بخواهند با پرداخت مهریه، نفقه و امثال آن همسر خود را طلاق دهند. در حالی که شرایط طلاق از طرف زن شامل عقیم بودن مرد، اعتیاد مضر و … است که حتی در این حالت باید به تایید دادگاه برسد. در نتیجه حق کامل و یک جانبه طلاق متعلق به مرد است. از آنجایی که قوانین حقوقی در برخی از موارد وبه دلیل برخی مصالح بر پایه‌ی برابری زن و مرد در نظر گرفته نشده ‌است، زنان می‌بایست با قید شرایطی در هنگام عقد، وکالت طلاق را از همسر خود بگیرند که با حق طلاق متفاوت است زیرا که در قوانین طلاق در ایران، زن تحت هیچ شرایطی حق طلاق ندارد و این حق کاملا در انحصار مرد است و زن تنها می‌تواند تحت شرایطی وکالت طلاق را از همسر خود داشته باشد که حتی در این حالت نیز حق طلاق با مرد است. حتی در این حالت نیز شرایط طلاق از طرف زن با مرد متفاوت است.

در تبصره ماده 1133 ، 1146 و 1147 شرایطی وجود دارد که زن می‌تواند وکالت طلاق داشته باشد. در مورد وکالت طلاق شرایط 12 گانه‌ای در عقدنامه وجود دارد که زن در صورت وجود آنها، می‌تواند تقاضای طلاق کند. در صورتی که زن بتواند وکالت مطلق و بدون قید و شرط از همسر خود بگیرد می‌تواند پس از انتخاب وکیل برای همسر خود، مهریه را در قبال طلاق خلع  ببخشد که این حالت، برخلاف مورد اول، نیازمند اثبات هیچ شرایطی در دادگاه نیست و می‌توان بدون حضور مرد، طلاق را ثبت کرد.

شرایط طلاق از طرف زن​

شرایط طلاق از طرف زن به شرح زیر می‌باشد:

 1. بر طبق قوانین طلاق، ماده 1129، اگر مرد بیشتر از 6 ماه به زن نفقه پرداخت نکند و یا از پرداخت نفقه عاجز باشد، حق طلاق به زن داده می‌شود.
 2. طبق قوانین طلاق، ماده 1029، اگر مرد حداقل به مدت شش ماه بدون عذر موجه غیبت کند زن می‌تواند تحت شرایطی طلب طلاق کند.
 3. اعتیاد مرد به یکی از مواد مخدر یا ابتلا به مشروبات الکلی.
 4. محکومیت قطعی مرد به حبس 5 سال یا بیشتر و حتی محکومیت به هر نوع مجازات که حیثیت زن را به خطر می‌اندازد.
 5. ضرب و شتم و خشونت.
 6. ابتلا مرد به بیماری‌های صعب‌العلاج.
 7. عدم توانایی مرد در بارور سازی زن بعد از 5 سال.
 8. اشتغال مرد به شغلی خلاف شان زن.
 9. جنون.
 10. وارد کردن صدمات روحی و روانی به زن.
 11. طلاق خلع، که زن به علت کراهت از شوهر می‌تواند از او طلاق بگیرد که در این مورد شوهر به ازای پولی که از زن می‌گیرد یا بخشیدن مهریه از زن، او را طلاق می‌دهد. مقدار این پول را مرد انتخاب می‌کند و معادل مهریه یا حتی کمتر یا بیشتر از آن است.

 طلاق مبارات، نوعی طلاق توافقی است که زن و شوهر قبل از طلاق باید در برخی موارد به توافق برسند. از آنجایی که این طلاق به علت کراهت زن و مرد از یکدیگر انجام می‌شود،  مقدار مبلغی که زن برای گرفتن طلاق به مرد می‌بخشد نباید بیشتر از مهریه باشد.

شرایط طلاق غیابی از طرف زن​

پیش از بیان طلاق غیابی  نیاز است رای غیابی را توضیح دهیم. اگر دادخواستی علیه شخصی داده شود و وی نتواند به ابلاغیه رسیدگی کند یا ابلاغیه را تحویل نگیرد، و نتواند در دادگاه حاضر شود و لایحه‌ای ارائه دهد، در صورت محکوم شدن، رای صادر شده غیابی است. این رای را می‌توان ظرف 20 روز بعد از ابلاغ در همان شعبه نسبت به آن رای  تقاضای واخواهی نمودد. دادخواست طلاق هم از این قاعده مستثنی نیست و اگر در زمان رسیدگی، شخص خوانده، ابلاغیه دریافت نکند و در دادگاه نیز حضور نداشته باشد تا لایحه‌ای ارائه دهد، اگر محکوم شود، طلاق غیابی خواهد بود. شرایط طلاق غیابی از طرف زن عبارتند از:

 • اگر شوهر در هیچ کدام از جلسات دادرسی طلاق حاضر نشود و لایحه ای نیز ارائه نکند، طلاق غیابی صادر خواهد شد و وی می‌تواند ظرف مدت 20 روز در همان دادگاه اعتراض نماید.
 • اگر شوهر بنا به هر دلیلی مثل مهاجرت، جنگ و … مفقودالاثر شود، بر طبق ماده 1029 قانون مدنی اگر این غیبت 4 سال به طول بینجامد زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه حکم طلاق غیابی را دریافت نماید.
 • در مورد بعد، اگر مرد نفقه را پرداخت نکند یا زندگی مشترک را رها کند، چنانچه زن بتواند ثابت کند که شوهر وی به مدت 6 ماه نفقه را پرداخت ننموده و در زندگی مشترک وجود ندارند، می‌تواند درخواست طلاق غیابی را اخذ نماید.
 • اگر زن از سوی شوهر وکالت طلاق داشته باشد، می‌تواند بدون حضور شوهر، خود را مطلقه سازد.

مراحل طلاق از طرف زن​

اگر طلاق به صورت توافقی صورت بگیرد مراحل دادخواستی که هر دو طرف باید طی کنند به صورت زیر می‌باشد:

 1. مراجعه به سایت اینترنتی سامانه تصمیم و دریافت آدرس و نوبت مشاوره غربالگری طلاق توافقی.لازم به ذکر است که این جلسات در شش جلسه و هر 10 روز یک بار گذاشته می‌شوند که جمعا 60 روز طول می‌کشد.
 2. مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی نزدیک به محل سکونت و ثبت دادخواست طلاق توافقی؛ که اگر وکیل انتخاب کردهباشید نیازی به حضور زوجین در دادگاه نیست.
 3. دادخواستی حاوی آدرس محل سکونت مرد به دادگاه فرستاده می شود.
 4. در صورت کامل و خوانا بودن دادخواست، پس از رسیدن دادخواست به شعبه‌ی مورد نظر، طرفین دادخواست یا وکلای دادگستری آنها یک پیامک مبنی بر تعیین وقت رسیدگی دریافت می‌کنند.
 5. شرکت در جلسه طلاق، صورتجلسه کردن توافقات طرفین و صدور حکم طلاق توافقی توسط قاضی.
 6. ابلاغ حکم صادر شده به طرفین یا وکلای آنها. برای اینکه رای قاضی سریعتر قطعی و قابل اجرا شود، بهتر است زن و مرد یا وکلای آنها حق تجدید نظر و فرجام خواهی طلاق را از خود سلب نمایند و در دفترخانه طلاق، از دفتر شعبه صادر کننده رای، گواهی قطعیت حکم بگیرند.
 7. مراجعه به همان دفترخانه طلاق و همراه داشتن اصل مدارکی همچون شناسنامه، سند ازدواج، رای دادگاه، گواهی قطعیت، اصل وکالت نامه(اگر وکیل دادگستری بخواهد حکم طلاق را اجرا کند)، آزمایش عدم بارداری و یا گواهی دوشیزگی.

اگر طلاق توافقی نباشد و زن دارای حق طلاق از طرف مرد نباشد، شرایط طلاق از طرف زن کمی متفاوت است و دادخواست طلاق از طرف زن باید به دادگاه خانواده داده شود. این دادگاه باید در محل زندگی زن و یا محل اقامت شوهر باشد. زن باید بتواند یکی از مواردی که در قسمت(شرایط طلاق غیابی از طرف زن) به آن پرداختیم را به دادگاه ثابت کند. پرونده‎‌ی  طلاق از طرف زن، دارای 3 مرحله است و در صورت دریافت حکم دادگاه ، می‌توانند طی مدت 20 روز نسبت به آن تجدید نظرخواهی کنند. اگر دیوان عالی کشور از رای دادگاه نقص بگیرد و مجددا پرونده را به دادگاه ارجاع دهد، شعبه دادگاه تجدید نظر، باز هم امکان فرجام‎خواهی مجدد خواهد داد.حتی در صورت مقاومت زوجین، پرونده‎ طولانی‌تر از زمان عادی خواهد شد؛ مگر اینکه طلاق غیابی باشد و یکی از طرفین طلاق حضور پیدا نکند.

شرایط طلاق از طرف زن باکره به صورت غیابی​

 • بر خلاف عقد نکاح، طلاق به درخواست همسر باکره قانونا نیازمند رضایت پدر نیست.
 • مهریه همسر باکره در زمان دادخواست طلاق نصف می‌گردد.
 • اگر باکره ماندن همسر به علت عدم شروع زندگی مشترک، عدم تمایل مرد و یا هر دلیل دیگری در رابطه با مرد باشد، دریافت رای طلاق از دادگاه امکان پذیر است.
 • طلاق غیابی به درخواست زن باکره، اگر به علت حق حبس باشد، کمی دشوار خواهد بود.

مدارک لازم برای طلاق​

مدارک لازم برای طلاق
 1. مدارک لازم برای طلاق توافقی:
 • اصل شناسنامه.
 • تصویر کارت ملی زن و شوهر.
 • اصل عقدنامه ازدواج.
 • صورتجلسه توافقات زوجین.
 • آزمایش عدم بارداری.
 • گواهی بکارت و دوشیزگی( در صورتی که زن ادعای بکارت داشته باشد).
 • از آذرماه 1397 طی بخشنامه‌ای شرکت در جلسه‌ی مشاوره و غربالگری برای طلاق توافقی اجباری شده است.
 1. مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد:
 • اصل شناسنامه و کارت ملی مرد.
 • اصل سند ازدواج.
 • مرد می‌تواند المثنی این مدارک را نیز ارائه دهد.
 1. مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زن:
 • سند ازدواج رسمی.
 • اصل شناسنامه و کارت ملی.
 • ارائه‌ی مدارک دیگری که بین زوجین مبادله شده است و در روند پرونده تاثیر گذار باشد.

فرم درخواست مشاوره

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

حضانت فرزندان در طلاق​

وظیفه نگهداری و پرورش فرزندان در زندگی مشترک بر عهده پدر و مادر است. اما در زمان طلاق اگر  این وظیفه با توافق والدین به صورت فردی انجام بگیرد، بسته به نوع توافق، یکی از والدین می‌تواند حضانت فرزندان را به عهده بگیرد. اما اگر توافقی وجود نداشته باشد قانون، حضانت فرزندان را تا سن هفت سالگی بر عهده‌ی مادر و بعد از آن به عهده پدر می‌گذارد. بعد از 7 سالگی بسته به جنسیت فرزندان، دختر تا 9 سالگی نزد پدر می ماند و بعد از آن به تشخیص خودش می‌تواند پدر یا مادر را انتخاب کند؛ و در رابطه با پسر نیز، تا سن 15 سالگی با پدر زندگی می‌کند و پس از آن می‌تواند به انتخاب خود، زندگی با پدر یا مادر را ادامه دهد.

آخرین تغییرات طلاق از طرف زن​

تا قبل از آذرماه 1397، زوجین می‌توانستند برای اینکه دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت نمایند، می‌بایست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کنند و دادخواست خود را ثبت نمایند. اما با توجه به طلاق از طرف زن طبق قانون 1401، دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری یا مشاوره خانواده مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی(گواهی عدم انصراف از طلاق) نیستند.

پس از اینکه توافق طرفین در تمامی جهات طلاق ثبت شد، آنها باید یک نوبت مشاوره گرفته و در طی 45 روز در 5 جلسه اجباری مشاوره شرکت نمایند. حضور یکی از زوجین در این جلسات نیز قابل قبول است. حتی هر یک از زوجین می‌توانند به صورت جداگانه در این جلسات حاضر شوند. بعد از آن گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد شد و زن می‌بایست تست عدم بارداری را توسط متخصص انجام دهد. مدت زمان طلاق توافقی در قانون جدید با در نظر گرفتن پنج جلسه مشاوره، تقریبا یک ماه طول می‌کشد. حتی ممکن است این زمان بنا به دلیلی کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شود.

علاوه بر موارد بالا، تغییری نیز در قوانین مربوط به مهریه ایجاد شده است که بر اساس آنها اگر بعد از  بررسی دارایی و تمکن مالی مرد، دادگاه تشخیص دهد که وی توانایی پرداخت مهریه را ندارد، مرد با ثبت ضمانت اجرایی،  ممنوع الخروج شده و زن نمی‌تواند اقدام دیگری بکند و طلب مهریه همچنان باقی خواهد بود. بر طبق این قانون اگر مرد نتواند ظرف 6-2 ماه ضمانت اجرائی خود را ثبت کند، دادگستری حکم محکومیت وی را صادر می‌کند.

بجز این تغییرات، تغییرات چشمگیری در شرایط طلاق از طرف زن رخ نداده است.

بهترین وکیل طلاق​ از طرف زن

بهترین وكيل طلاق كسي است كه با تکیه بر تجربه‌های خود در زمينه حقوق خانواده و پرونده هاي مربوط به زوجيت خاصه طلاق بتواند بهترین مشاوره را به زوجین بدهد و موكل خود را از استرس، معطلي در دادگاه ها و بي‌حرمتي‌ها دور نگاه دارد. یکی از ویژگی‌های وکیل برای طلاق، اعمال مراقبت از حسن جریان امور دفتری دعاوی، قبل از مراحل رسیدگی به پرونده می باشد.

مجموعه وکیل آتی با کمترین میزان حق الوکاله بالاترین کیفیت را به شما ارایه می نماید .

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا