موسسه حقوقی وکیل آتی

جهت دریافت مشاوره پس از پرداخت تنها 99 هزار تومان با شماره 09306797327تماس بگیرید تماس بگیرید

شکایت از پزشک زیبایی و جراح زیبایی مراحل و هزینه

شکایت از پزشک

برای شکایت از دکتر زیبایی حسب مورد می بایست به سازمان نظام پزشکی یا دادسرای عمومی و انقلاب و دیگر مراجع اداری و قضایی صالح مراجعه کرد.همچنین بهره گیری از یک وکیل برای شکایت از پزشک زیبایی می تواند روند کار را سرعت بخشد

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مقدمه

  آیا قصد دارید از پزشک خود شکایت بنمایید ؟ آیا این سوال نیز برای شما پیش آمده که دیه و خسارات ناشی از قصور پزشکی چگونه و چطور تعیین می گردد؟ ویا نحوه شکایت از پزشک معالج در صورت بروز قصور پزشکی به چه صورت است؟ مجموعه وکیل آتی اولین و تخصصی ترین مجموعه پذیرنده و پیگیری پرونده های تخصصی و فوق تخصصی قصور پزشکی در کشور می باشد.

  استفاده از وکلای مجرب و دارای تحصیلات عالی در هر دو حوزه پزشکی و حقوق و باتجربه سالها خدمت در بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی این نوید را به هموطنان عزیزمان می دهد که در صورت بروز چنین حادثه ای وکیل جرایم پزشکی مجموعه آماده ارائه با کیفیت ترین بالاترین سطح ممکن از خدمات به شما عزیزان می باشند.

  مسئولیت حقوقی دکتر جراحی زیبایی

  مطابق با بند ج ماده 158 قانون مجازات اسلامی انجام عمل جراحی زیبایی در صورتی که با رضایت شخص انجام گیرد، جرم نیست. اما از نظر مواد مختلف قانونی، پزشک باید در انجام عمل جراحی مطابق با اصول بهداشتی، فنی و علمی اقدام نماید. در صورتی که پزشک در انجام عمل جراحی مرتکب تقصیر گردد، یعنی بی احتیاطی یا بی مبالاتی داشته باشد، از نظر قانون مجازات اسلامی ضامن است. ضامن بودن پزشک به معنای مسئولیت وی به پرداخت دیه جراحت، یا فوت و همچنین تحمل مجازات تعزیری در مواردی است که جرایمی مثل قتل شبه عمد واقع شود.

  در قانون مقررات تخفیف دهنده برای حمایت از حرفه پزشکی و طبابت وضع گردیده ، تا پزشکان از ترس مسئولیت کیفری از اشتغال به این حرفه حیاتی خودداری نکنند. به طور کلی انجام اعمالی مثل پاره کردن شکم انسان دیگر و کشیدن روده های او به بیرون، در حالت عادی جرم است. لیکن اگر این عمل توسط پزشک و مطابق با ماده 158 قانون مجازات اسلامی صورت پذیرد، جرم نیست.

  در مورد جراحی زیبایی با توجه به موضوع این عمل، علاوه بر سلامت جسمی بیمار، زیبایی و به وجود آمدن شکل دلخواه نیز یکی از مسائل مهم حقوقی قابل طرح در پرونده شکایت از دکتر زیبایی است. بیماری که بر روی او عمل جراحی زیبایی انجام گرفته ، به دلیل بد شکلی پس از عمل و نگرفتن نتیجه دلخواه، ممکن است از دکتر زیبایی شکایت کند. در این نوشتار مهمترین موضوعات حقوقی مربوط به شکایت از دکتر زیبایی، شکایت از عمل ناموفق بینی، شکایت از پزشک تزریق ژل و برخی از مهمترین مراحل شکایت از پزشک زیبایی را مورد بررسی قرار می دهیم.

  برای شکایت از پزشک زیبایی چه باید کرد؟

  برای شکایت از پزشک کجا برم؟ در حال حاضر برای شکایت از دکتر زیبایی که مرتکب تخلف گردیده است، مراجع قضایی و غیر قضایی مثل دادسرای عمومی و سازمان نظام پزشکی وجود دارد. همچنین کسی که روی او عمل زیبایی انجام گرفته است می تواند به استناد قانون مسئولیت مدنی و با توجه به خسارات معنوی، در دادگاه عمومی و حقوقی حضور پیدا کرده و با طرح دادخواست، خسارات وارد شده را از پزشک مطالبه نماید.

  فرم درخواست مشاوره

  لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

  نحوه و نمونه شکایت از پزشک زیبایی در دادسرای عمومی و انقلاب

  چنانچه در فرایند انجام عمل زیبایی پزشک تحت هر عنوان مرتکب جرم عمومی گردد، تحقیقات مقدماتی در مورد این جرم در دادسرای عمومی و انقلاب به عمل می آید. منظور از ارتکاب جرم توسط پزشک این است که وی به صورت ارادی یا شبه ارادی، مرتکب اعمالی گردد که از نظر قانون جرم محسوب می شود. برای مثال در صورتی که پزشک می توان به جراید و روزنامه های جنایی اشاره کرد که از تجاوز جنسی پزشک در هنگام عمل جراحی یا سرقت اعضاء و جوارح داخلی بدن بیمار خبر می دهند. همچنین در صورتی که پزشک مرتکب چنان غفلت و بی احتیاطی شود که مطابق با قانون مقصر شناخته شود، ممکن است به ارتکاب جرایم قانونی مورد پیگرد قرار گیرد. برای مثال پزشکی که به دلیل مصرف نوشیدنی الکلی در حالت عدم تعادل قرار دارد، به عمل جراحی مبادرت کند، به اتهام ارتکاب جرم تحت پیگرد قرار می گیرد.

  همانطور که اشاره شد برای شکایت از دکتر زیبایی به اتهام ارتکاب جرم، می بایست به دادسرای عمومی و انقلاب مراجعه کرد. بهترین زمان شکایت از پزشک زیبایی بلافاصله پس از انجام عمل می باشد. دادستان و مقامات قضایی دادسرا پس از بررسی موضوع و انجام تحقیقات مقدماتی در صورتی که ارتکاب جرم توسط پزشک را محرز بدانند، ضمن تنظیم کیفرخواست قرار جلب به دادرسی را صادر نموده و پرونده را به دادگاه کیفری صالح ارسال می نمایند.

  شکایت از دکتر زیبایی برای عدم ایجاد نتیجه دلخواه

  یکی از دلایل شکایت از دکتر زیبایی، ممکن است عدم رسیدن به نتیجه دلخواه باشد. برای مثال معمولاً به کسانی که به پزشک جراح مراجعه می کنند تا عمل زیبایی بینی انجام دهند، کاتالوگی از انواع عمل جراحی بینی و شکل های قبل و بعد از عمل ارائه می شود. در صورتی که پس از انجام عمل جراحی نتیجه ای کاملاً مخالف با توافقات طرفین حاصل آید، ممکن است دکتر زیبایی برای خسارات وارد آمده ضامن شود.

  نکته مهمی که در خصوص شکایت از دکتر زیبایی شایان توجه است این می باشد که پزشک مسئول نتیجه نیست، بلکه مسئول وسیله است. یعنی پزشک مکلف است با رعایت مقررات قانونی و با کسب رضایت بیمار بر روی وی اعمال جراحی را انجام دهد، لیکن پزشک نتیجه عمل را تضمین نمی کند. در واقع تنها در صورتی می توان از پزشک به استناد بد شکلی و عدم نتیجه دلخواه شکایت نمود، که مرتکب تقصیر شده باشد.

  بنابراین در مثال بالا چنانچه در دادگاه عمومی ثابت شود پزشک در انجام عمل جراحی مرتکب تقصیر شده است، می بایست از عهده پرداخت خسارات وارد شده به بیمار برآید. از نظر قانون مجازات اسلامی تقصیر اعم است از بی احتیاطی و بی مبالاتی. در نگاه اندیشمندان علم حقوق بی احتیاطی به معنای انجام دادن اعمالی است، که شخص نباید انجام دهد. مثلاً سیگار کشیدن در اتاق عمل جراحی ممنوع است، حال چنانچه ثابت شود پزشک در هنگام عمل مرتکب این عمل ممنوع گردیده است، بی احتیاطی و تقصیر وی ثابت می گردد. در مقابل بی مبالاتی به معنای انجام ندادن کاری است که می بایست انجام داده شود. برای مثال اگر پزشک بدون شستن و پاکسازی دستان خود مبادرت به انجام عمل جراحی نماید، مرتکب تقصیر و بی مبالاتی شده است.

  مسئولیت مالی پزشک

  در صورتی که پزشک به موجب حکم دادگاه به دلیل ارتکاب عمدی جرم یا تقصیر، محکوم شود، بخشی از ضمانت اجرای عمل پزشک، پرداخت خسارات محکوم له می باشد. بر اساس قانون مجازات اسلامی در مورد آسیب هایی که در نتیجه عمل پزشک به بزه دیده وارد می شود، ممکن است دیه مقدر یا غیر مقدر پرداخت شود.

  دیه یکی از انواع مجازات های مالی و شرعی است که در موارد ارتکاب جنایت غیر عمدی و مواردی که جنایت عمدی قصاص ندارد، توسط محکوم علیه، عاقله یا بیت المال به بزه دیده پرداخت می شود. با توجه به این که در مورد اعمال جراحی ارتکاب جنایت به صورت خطای محض و بدون اراده وجود ندارد، بنابراین جنایت ارتکاب یافته توسط پزشک زیبایی ممکن است عمدی یا شبه عمدی باشد. در نتیجه به طور کلی دیه بزه دیده می بایست توسط پزشک پرداخت شود، نه بیت المال یا عاقله. در مورد برخی از جنایت های وارد شده به بزه دیده مثل نابینا شدن چشم ها یا قطع بینی وی دیه مقدر تعیین شده است. در مقابل برخی دیگر از جنایت ها فاقد دیه مقدر بوده و در این موارد دیه نا مقدر یا ارش، توسط قاضی تعیین می گردد.

  در مورد شکایت از دکتر زیبایی با توجه به این که ممکن است خسارات معنوی به بزه دیده وارد شده باشد، از نظر قانونی منعی برای دریافت خسارت معنوی وجود ندارد. مطابق با قانون مسئولیت مدنی مصوب 1333 در این موارد ممکن است دادگاه حکم به جبران خسارات معنوی از قبیل رفتاری مثل عذرخواهی یا پرداخت غرامت، صادر نماید.

  شکایت از دکتر زیبایی در سازمان نظام پزشکی

  یکی از مراجع اداری دیگری که می توان شکایت از دکتر زیبایی را در آن مطرح کرد سازمان نظام پزشکی می باشد. مطابق با قانون نظام پزشکی در مواردی که پزشکان مرتکب تخلفات صنفی مثل بد رفتاری با بیمار و … شوند، سازمان نظام پزشکی به این موضوع رسیدگی می کند. مطابق با قانون مذکور در سازمان نظام پزشکی هیاتی به نام هیات رسیدگی به تخلفات پزشکان تشکیل شده است. برای شکایت از دکتر زیبایی در سازمان نظام پزشکی علاوه بر شیوه حضوری می توان به شیوه غیر حضوری و با مراجعه به سامانه اینترنتی این سازمان اقدام نمود.

  هیات رسیدگی سازمان نظام پزشکی یک مرجع انتظامی برای رسیدگی به تخلفات پزشکان به شمار می رود. بنابراین در صورتی که تخلف پزشک زیبایی در انجام عمل جراحی محرز گردد، سازمان نظام پزشکی ممکن است مجازات های انتظامی مثل تعلیق پروانه پزشکی یا ابطال آن را مورد حکم قرار دهد. نسبت به آرای صادر شده توسط سازمان نظام پزشکی می توان در شعب دیوان عدالت اداری اعتراض کرد. برای رسیدگی نسبت به اعتراض به رای سازمان نظام پزشکی می بایست دادخواست اعتراض به دفاتر یا شعب دیوان عدالت اداری تقدیم گردد.

  وکیل برای شکایت از دکتر زیبایی

  همانطور که در این نوشتار ملاحظه شد، برای شکایت از دکتر زیبایی مراجع متعدد قضایی و اداری وجود دارد. برای این کار می توان به وکلای دادگستری وکالت داد. در این صورت فردی که عمل زیبایی روی او انجام گرفته است یا سرپرست قانونی وی می بایست با یکی از وکلای دادگستری وکالت نامه منعقد سازد. به موجب وکالت نامه وکیل این اختیار را پیدا می کند که به نمایندگی از بزه دیده در مراجع قضایی مثل دادسرای عمومی و انقلاب حضور پیدا کرده و بر علیه پزشک شکایت حقوقی، کیفری یا انتظامی طرح نماید. علاوه بر طرح شکایت، بهترین وکیل پزشکی می تواند به نمایندگی از بزه دیده دلایل و مستندات مورد نیاز برای اثبات تخلف پزشک را ارائه نماید. همچنین وی می تواند به نمایندگی از شاکی در دادگاه حضور پیدا کرده و اظهارات خویش را برای اثبات تخلف پزشک بیان دارد.

  مهمترین نکات حقوقی در خصوص شکایت از دکتر زیبایی

  برخی از مهمترین نکات حقوقی در مورد شکایت از دکتر زیبایی از قرار زیر است:

  معمولاً پیش از انجام عمل زیبایی، پزشک رضایت نامه ای از مراجعه کننده یا سرپرست قانونی او مبنی بر برائت ذمه خود در صورت وقوع عارضه جانی و جسمی اخذ می کند. در صورت اخذ این رضایت نامه چنانچه نتیجه ای مانند فوت یا آسیب جسمی به بیمار وارد شود، اصولاً جبران خسارت بر عهده پزشک نیست. اما این به معنی برائت محض پزشک از مسئولیت نخواهد بود. در واقع حتی با وجود اخذ رضایت نامه، چنانچه تقصیر پزشک در دادگاه اثبات گردد، وی مکلف به جبران خسارات وارد آمده به بیمار خواهد بود.
  برای شکایت از پزشک زیبایی به دو نوع مرجع انتظامی و قضایی می تواند مراجعه کرد. مرجع انتظامی برای رسیدگی به تخلفات پزشک، سازمان نظام پزشکی است. مراجع قضایی رسیدگی کننده به اتهامات پزشک با توجه به نوع اتهام و ضمانت اجرای آن متفاوت می باشد. بنابراین برای شکایت از پزشک زیبایی ممکن است به دادسرای عمومی و انقلاب، دادگاه های کیفری 1 و 2، دادگاه عمومی و حقوقی یا شورای حل اختلاف مراجعه نمود. چنانچه پزشک ثابت کند رفتار وی مطابق با مقررات قانونی و اصول فنی علم پزشکی بوده است، از مسئولیت معاف می شود.

  وکیل شکایت پزشکی
  3.9/5 - (19 امتیاز)

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درباره نویسنده

  پیمایش به بالا