وکیل خانواده تهران

همه چیز در مورد دعاوی خانوادگی

خانواده مهم‌ترین نهاد در جامعه است. همین موضوع سبب شده تا دعاوی مربوط به آن اهمیت بیشتری داشته باشند. در این مقاله دررابطه با وکیل خانواده صحبت شده است.

کلید واژه هایی که در این مقاله خواهید خواند :

فهرست مطالب

این مقاله در رابطه با وکیل خانواده و وظایف این وکلا می باشد. خانواده مهم ترین نهاد اجتماعی است. به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن تلاش بسیار زیادی صورت گیرد. همانطور که می دانید پیوند زناشویی با انعقاد عقد نکاح به وجود می آید. به محض انعقاد این عقد، حقوق و تکالیفی برای طرفین ایجاد می شود. زوجین باید حتما از این حقوق و تکالیف خود آگاه باشند. زیرا بسیاری از این حقوق و تکالیف بار مالی دارد. درست در همین جاست که اهمیت وجود یک وکیل خانواده حس می شود. وجود این شخص حتی قبل از ازدواج نیز برای انتخابی آگاهانه لازم است. زیرا بهتر است زوجین پیش از انعقاد نکاح از حقوق خود و تکالیفی که نسبت به هم دارند با خبر باشند. امروزه بیشتر زوجین به خصوص بانوان از حق و حقوق قانونی خود آگاه نیستند. شاید اگر این آگاهی بین زن و مرد پیش از ازدواج باشد، بسیاری از زندگی های خانوادگی به شکست نینجامد.

علم حقوق مانند کوه یخی که فقط مقداری از آن با چشم دیده می شود و بخش عظیمی از آن از چشم ما پنهان است می باشد. بدین معنی که شاید بدون تخصص بتوانیم بخشی از این علم را دریابیم، اما بدون شک بخش عظیمی از این علم را باید از متخصصین این علم دریافت. به همین دلیل برای دعاوی خانوادگی نیز بهتر است از یک وکیل خانواده بهره برد. زیرا با اینکه تمام وکلا پروانه وکالت دارند، اما علم حقوق آنقدر گسترده است که باید در هر زمینه ای از متخصص آن موضوع بهره برد. به همین دلیل در دعاوی خانوادگی هم که یک موضوع تخصصی هستند بهتر است از وکیل خانواده استفاده کنید.

وظایف وکیل خانواده در ایران

وظایف وکیل خانواده موضوعی است که باید بررسی شود. این وظایف عبارتند از: 1) تلاش در جهت احقاق عدالت و رعایت اصول اخلاقی. همچنین تلاش برای انجام تمام اقدامات لازم در راستای پیروزی در پرونده. 2) دفاع تمام و کمال از حقوق شخصی که وکالت او را بر عهده گرفته است. 3) پیگیری پرونده در دست و ارائه گزارش تمام پیگیری ها و اقدامات به شخص موکل. زمانی که وکیل خانواده پرونده ای را قبول می کند، باید به تمام سوالاتی که موکل راجع به پرونده دارد پاسخ دهد. همچنین باید روال کار دادگاه را نیز در زمان معقول و منطقی به اطلاع موکل برساند.

4) حفظ کردن اسرار موکل. وکیل خانواده و در کل هر شخص متخصصی در زمینه کاری خودش باید اسرار مراجعش را حفظ کند. وکیل نباید هیچ گاه با طرف مقابل پرونده تبانی و توطئه کند و به موکل خود خیانت کند. مهم ترین خصیصه یک وکیل همین تعهد و صداقت و داشتن رفتار صحیح است. 5) حضور به موقع و مرتب در جلسات دادگاه به عنوان وکیل و نماینده موکلش و دفاع از او به نحو احسن. 6) مشاوره حقوقی دادن در زمینه خانواده با عنایت به شرایط و وضعیتی که موکلش در آن قرار دارد. همچنین باید تلاش خود را در جهت ایجاد صلح و سازش بین زوجین به کار بگیرد. شروط ضمن عقد و تمام حقوق و تکالیف زوجین را به طور واضحی به آن ها بگوید تا از بروز دعواهای خانوادگی در آینده جلوگیری کرده باشد.

در تمام مواردی که در بالا گفته شد باید شخص وکیل خانواده اطلاعات و تجربه کافی در زمینه دعاوی خانوادگی داشته باشد. همچنین از تمام مراحل دادرسی و اقداماتی که باید در هر مرحله از جمله بدوی، تجدیدنظر و … شود اطلاع کافی داشته باشد.

ویژگی های وکیل خانواده در ایران

همانطور که در بحث پیشین گفتیم وکیل خانواده ویژگی هایی دارد. ویژگی های وکیل خانواده در ایران عبارتند از: صداقت و انصاف، دانش و تجربه کافی، اطلاعات مورد نیاز از هر مقطع و مرحله دادرسی، تسلط به رویه قضایی. همچنین لازم است بدانید که در صورتی می توان گفت که یک وکیل، وکیل خانواده است که دارای تجربه فراوانی در این موضوعات باشد. دعاوی زیادی را در این موضوع پیگیری کرده و به سرانجام رسانده باشد.

وکیل خانواده در چه دعاوی ای به کار گرفته می شود؟

وکیل خانواده در دعاوی خاصی به کار گرفته می شود. یعنی دعاوی ای که در دادگاه خانواده رسیدگی می شوند. این دعاوی در ماده 4 قانون حمایت خانواده نام برده شده اند. این دعاوی عبارتند از: نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن، نکاح موقت، دائم و اذن در نکاح، شروط ضمن عقد نکاح، ازدواج کردن مجدد، مهریه،

جهیزیه، نفقه زوجه، اجرت المثل ایام زوجیت، نشوز و تمکین، طلاق و رجوع از آن، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت در نکاح موقت و انقضای آن، حضانت و ملاقات طفل، رشد، نسب، حجر، رفع حجر، ولایت قهری، قیمومت، مسائل مربوط به امین اموال و ناظر در رابطه با محجوران و وصایت در امور مربوطه به آنان، نفقه اقارب، مسائل مربوط به غایب مفقودالاثر، سرپرستی کودکان بی سرپرست، تغییر جنسیت و اهدای جنین.

دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که گاهی بعضی از خانواده ها برای تمام امورشان شخصی را به عنوان وکیل استخدام می کنند، نه فقط دعاوی خانوادگی. به همین دلیل به این شخص وکیل خانواده می گویند.

وکیل خانواده در طلاق توافقی

طلاق

طلاق توافقی پرتکرارترین و مهم ترین دعوای خانوادگی است. در این طلاق زوجین بر سر تمام مسائل مالی و غیر مالی ناشی از طلاق توافق می کنند. مانند مهریه، حضانت فرزندان، نفقه آن ها، نحوه ملاقات طفل و زمان و مکان آن، جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت و … توافقات در طلاق توافقی بسیار مهم هستند. زیرا قاضی دادگاه دقیقا طبق همان توافقات زوجین عمل می کند. به همین دلیل لازم است تا حتما با یک وکیل خانواده مشورت شود.

غیر از طلاق توافقی، طلاق از طرف زن و یا از طرف مرد به تنهایی نیز وجود دارد. این مورد هم یکی از دعاوی مهم خانوادگی می باشد. در طلاق از طرف زن، بانوان معمولا راه سخت و پیچیده ای در پیش دارند. به همین

دلیل مهم است که در این راه از کمک یک وکیل خانواده بهره ببرند. زیرا باید بتوانند با دلایل متقن و محکم دلایل طلاق خود از مرد را در دادگاه بیان و اثبات کنند. در طلاق از طرف مرد نیز، حضور این وکیل مهم است. درست است که مرد راه سخت و پیچیده ای ندارد، اما باز هم برای حق و حقوقی که مرد دارد و یا باید به زن بپردازد، نیاز به مشورت یک وکیل دارد.

وکیل خانواده در مهریه

گاهی اوقات زن بدون اینکه بخواهد طلاق بگیرد، میخواهد مهریه اش را مطالبه کند. همانطور که می دانید مهریه عندالمطالبه است و هر زمان زن بخواهد می تواند آن را مطالبه کند. اما راه و روش گرفتن مهریه اغلب سخت و زمان بر است. به همین دلیل لازم است تا در این مسیر از کمک و مشاوره یک وکیل خانواده بهره برد.

وکیل خانواده در حضانت فرزندان

حضانت
حضانت فرزندان​

حضانت فرزندان هم حق والدین و هم تکلیف والدین است. اگر والدین از هم جدا شوند، کودک مجبور است تا با یکی از والدین زندگی کند. اما اغلب زوجین در این مسئله به مشکل بر می خورند و با چالش های فراوانی رو به رو می شوند. به همین دلیل لازم است تا وکیل خانواده به کمک اشخاص بیاید. حتی پس از اینکه حضانت به کسی داده شود هم کمک این وکیل در زمینه ملاقات فرزند لازم است. حتی ممکن است والدی که حضانت را دارد صلاحیتش را از دست بدهد. در اینجا هم کمک این وکیل برای سلب صلاحیت از والد دیگر و گرفتن حضانت فرزند لازم است.

وکیل خانواده در نفقه

طلب مهریه
طلب نفقه

نفقه یکی دیگر از حقوق مالی نشات گرفته از عقد نکاح است. گاهی اوقات مرد با وجود توانایی در پرداخت از انجام این تکلیف خودداری می کند. مرد باید همیشه پس از انعقاد عقد نکاح نفقه زن را بپردازد. اگر از انجام این تکلیف امتناع کند، زن می تواند با کمک یک وکیل خانواده نفقه آینده و گذشته خود را مطالبه کند.

شرط تنصیف دارایی

مسئله دیگری که می توان در آن از وکیل خانواده کمک گرفت، شرط تنصیف دارایی است. یعنی در هنگام طلاق تمام دارایی موجود که در زندگی مشترک به دست آمده را نصف می کنند. اما با کمک این وکیل می فهمید که با شرایطی این شرط امکان پذیر است. این شرایط عبارتند از: درخواست طلاق از سمت زن نباشد، سوءرفتار زن باعث این طلاق نشده باشد، دارایی و اموال از شروع زندگی مشترک به دست آمده باشد و این دارایی و اموال موجود و معین باشد.

اجرت المثل ایام زوجیت

وکلای خانواده در رابطه با اجرت المثل ایام زوجیت نیز به کار گرفته می شوند. اما تنها با شرایطی می توان آن را مطالبه کرد. این شرایط عبارتند از: انجام کارها وظیفه شرعی زن نباشد. به دستور زوج آن ها را انجام داده باشد. عرف برای این اعمال اجرت و مزد تعیین کرده باشد. زن قصد تبرع نداشته باشد. دادگاه با اثبات این شرایط فقط این مبلغ را تعیین می کند. برای اثبات این شرایط هم حتما به وکیل خانواده نیاز است.

استرداد جهیزیه

یکی از آثاری که طلاق دارد همین استرداد جهیزیه است. زن می تواند در هنگام طلاق با ارائه رسیدی که از مرد مبنی بر تحویل جهیزیه گرفته است و با استناد به اینکه این وسایل تحت سلطه مرد است در دادگاه این مسائل را اثبات کند. البته برای استرداد جهیزیه و اثبات تمام این مسائل حتما نیاز به همراهی وکیل خانواده دارید.

شروط ضمن عقد

شروط ضمن عقد تعهداتی است که در حین انعقاد عقد نکاح و در عقدنامه ذکر شده است. این شروط آثار مالی و غیر مالی بسیاری برای زن و مرد دارد. به همین دلیل زوجین باید در هنگام انعقاد عقد نکاح حتما با مشورت یک وکیل خانواده اقدام به امضای این شروط کنند.

نیاز به مشاوره با پایین ترین حق الوکاله دارید؟

(تلفن تماس:09120439276)

بصورت 24 ساعته با وکلای مجرب مجموعه وکیل آتی تماس حاصل فرمایید . تا با پایین ترین میزان حق الوکاله در کشور مشکل حقوقی تان حل شود.
عبدالمجید خویلدی
مجموعه وکیل آتی با دراختیار داشتن کادر حرفه ای ،باتجربه و متخصص،از برترین وکلا وکارشناسان سراسر کشور تشکیل گردیده است .هدف اصلی وغایی مجموعه تحقق سه شعار دسترسی سریع - آسان وارزان به خدمات حقوقی از قبیل مشاوره ، تنظیم دادخواست ،لوایح ،اظهارنامه وقبول وکالت دعاوی وارائه خدمات حقوقی در بالاترین سطح کیفی به تمامی هموطنان عزیزمان در داخل وخارج از کشور می باشد.