موسسه حقوقی وکیل آتی

جهت دریافت مشاوره پس از پرداخت تنها 79 هزار تومان با شماره 02191309276 تماس بگیرید تماس بگیرید

وکیل مهریه

مجموعه وکیل آتی متشکل از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی در زمینه پرونده های وصول مهریه فعالیت می کند.

برای مطالبه مهریه نیز نیازی نیست هزینه زیادی بپردازید بلکه شما می توانید از طریق سامانه مشاوره حقوقی آنلاین وکیل آتی با بهره گیری از بهترین وکیل مجرب در حوزه خانواده با پایین ترین حق الوکاله مطالبه مهریه را انجام دهید.

مدت زمان

25 تا 45 روز کاری

روش پرداخت

به صورت اقساطی

ایرانیان خارج

از طریق ثنا و میخک

شیوه مشاوره

آنلاین ،تلفنی و حضوری

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مقدمه

  مقدار مهریه مالی است که ضمن عقد تعیین می شود و با امضای سند ازدواج مرد متعهد می شود که هر زمان زوجه مهریه را مطالبه کرد تمام و کمال آن را پرداخت کند مال بودن از خصوصیات مهریه است که حتما باید در هنگام عقد به آن توجه شود مهریه تعیین شده نباید متعلق به فرد دیگری باشد و مقدار دقیق باشد. برای مطالبه مهریه هیچ شرایطی لازم نیز و ربطی به طلاق ندارد بلکه مرد موظف است هر وقت زن مهریه را مطالبه کرد آن را بپردازد.

  معمولا وجه نقد، سکه طلا، ملک، طلا و … به عنوان مهریه زوجه تعیین می شود در عقد دائم هیچ اجباری برای تعیین مهریه ضمن عقد نیست و زوجین بعدا می توانند مقدار و نوع مهریه را تعیین کنند. برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که فقط در زمان طلاق باید مهریه بپردازند در حالی که مهریه ای که تعیین می شود از زمان امضای سند ازدواج متعلق به زوجه است و هر زمان که بخواهد می تواند دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم دادگاه نماید. مهریه جزو حق و حقوق قانونی زن است و در هر شرایطی حتی زمانی که زن رابطه نامشروعی داشته باشد و در زندان به سر ببرد می تواند آن را مطالبه مهریه را انجام دهد.

  اگر در هنگام دادخواست مطالبه مهریه زوجه باکره باشد نصف مهریه به او تعلق خواهد گرفت اگر مهریه کامل قبلا به او پرداخت شده باشد و حال بخواهد از همسر خود جدا شود باید نصف مهریه را پس بدهد. همچنین ذکر این نکته لازم است بر خلاف عقد دائم در عقد موقت تعیین مهریه ضروری است و تا زمانی که مهریه تعیین نشود عقد شرعا و قانونا رسمیت پیدا نخواهد کرد.

  وکیل متخصص مهریه

  تمامی مسائل حقوقی و قضائی دارای پیچیدگی خاصی هستند و روز به روز نیز در قوانین تغییر ایجاد می شود حتی وکلای خبره نیز بر تمامی موضوعات و قوانین موجود تسلط کافی را ندارند. به همین دلیل یک وکیل خوب طبق تجربه و دانش خود در حوزه های وکالت انجام می دهد که مهارت لازم را داشته باشد. برخی از وکلا به صورت تخصصی در حوزه خانواده و بویژه مهریه فعالیت دارند و فقط در این زمینه وکالت قبول می کنند این وکلا با بروز نگه داشته دانش خود در ارتباط با نحوه مطالبه مهریه، در این زمینه متخصص شده اند.

  وکیل مهریه از ابتدا به زوجه کمک خواهد کرد تا در پروسه ای کوتاه دادخواست مطالبه مهریه خود را تقدیم دادگاه کند و روند دریافت مهریه را به درستی پشت سر بگذراند. وکیل متخصص با توجه به تجربه ای که دارد نمی گذارد زوج با فروش اموال خود از پرداخت مهریه فرار کند و در صورت امکان نیز نسبت به ممنوع الخروج کردن او اقدام می کند.

  مطالبه مهریه با کمترین حق الوکاله

  معمولا حق الوکاله بر اساس تعرفه خواهد اما برخی از وکلا هزینه های بیشتر از تعرفه را از موکل دریافت می کنند. برخی از وکلا نیز هستند شرایط موکل خود را درک می کنند و نرخ منصفانه ای را برای انجام وکالت به موکل می دهند.

  برای مطالبه مهریه نیز نیازی نیست هزینه زیادی بپردازید بلکه شما می توانید از طریق سامانه مشاوره حقوقی آنلاین وکیل آتی با بهره گیری از بهترین وکیل مجرب در حوزه خانواده با کمترین حق الوکاله مطالبه مهریه را انجام دهید.

  در سامانه وکیل آتی به صورت شفاف هزینه مشاوره و وکالت در تمامی حوزه های حقوقی مشخص شده است. افرادی که نیاز به موکل دارند کافی است با شماره مندرج در سایت تماس بگیرند تا وکالت خود را به بهترین وکیل مهریه واگذار کنند.

  مهریه تا 110 سکه

  برخلاف تصور برخی افراد، در قانون جدید نیز اگر مهریه پرداخت نشود زوج زندانی می شود. در قوانین موجود هنوز سقفی با تعیین مهریه وجود ندارد و هر مقدار مهریه می تواند تعیین شود. و بر اساس قانون جدید مهریه، هر مقدار مهریه که تعیین شود زوجه می توانند دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم دادگاه کند اما تا میزان 110 سکه طلا محکومیت مالی دارد و دارای ضمانت اجرایی است. اگر مرد نسبت به پرداخت مهریه و تعیین تکلیف آن امتناع کند و مالی برای توقیف نداشته باشد باید راهی زندان شود.

  بعد از تصویب قانون جدید در مورد مهریه، برخی از مردم به اشتباه تصور می کردند که چند هزار سکه هم به عنوان مهریه تعیین شود اشکالی ندارد و نهایتا در دادگاه تنها 110 سکه پرداخت می شود در صورتی که اگر زوج تمکن مالی داشته باشد نقدا تمام و کمال مهریه را از او خواهند گرفت و شاید با درخواست اعسار او نیز موافقت نشود.

  برای دریافت اطلاعات تکمیلی و بروز در ارتباط با آخرین قوانین مطالبه مهریه می توانید در کمترین زمان و به صورت 24 ساعته با کارشناسان و وکلای متخصص با سامانه مشاوره حقوقی آنلاین وکیل آتی تماس بگیرید.

  چطور مهریه نپردازیم؟

  از قدیم جمله ای کلیشه ای در خواستگاری ها رسم بوده که می گفتند ” مهریه را کی داده، کی گرفته” همین باعث میشود افراد بدون توجه به عواقب آن مهریه های سنگینی را تعیین کنند و در آینده با مشکل مواجه شوند. این افراد برای اینکه مهریه پرداخت نکنند راه های از جمله انتقال اموال و ورشکستگی تقلبی را امتحان می کنند که ممکن است با مجازات نیز روبرو شوند.

  همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد مهریه حق زن است و مرد در زمان عقد تعهد می دهد که آن را پرداخت کند پس در هیچ حالتی امکان ندارد مهریه پرداخت نشود مگر آنکه زوجه آن را بذل نماید. پس اگر عقد صحیح باشد مهریه نیز باید پرداخت شود مگر آنکه مهریه فسخ یا باطل شود.

  بخاطر چه بیماری های مهریه به زن داده نمی شود؟

  اگر نکاح باطل یا فسخ شود عقد بین زوجین از بین می رود و مهریه نیز دیگر وجود ندارد که مرد بخواهد آن را بپردازد. در موارد فسخ یا بطلان نکاح اتفاق می افتد که شامل موارد زیر است.

  • در صورتی که تکه استخوانی در دهانه رحم وجود داشته باشد.
  • ثابت شود که زوجه جنون ادواری دارد ( البته اگر دخول انجام شود فسخ صورت نمی گیرد.)
  • زن بیماری داشته باشد که درمانی برای آن وجود نداشته یا جذامی باشد.
  • هر دو چشم زن کور باشد.
  • پوست زن دارای لکه های سفید یا سیاه بزرگ باشد که به آن برص گفته می شود و لاعلاج است
  • اگر مرد در صورت وجود همسر با خواهر زن نیز ازدواج کند یا اینکه با برادر زاده یا خواهر زاده همسر خود بدون اجازه همسر عقد کند. عقد صورت گرفته باطل است همچنین اگر در عقد موقت مهریه و مدت تعیین نشود نکاح انجام گرفته باطل خواهد بود.

  مهریه زوجه در صورت ورشکستگی زوج

  مهریه جزو دیون ممتاز بر سایر دیون محسوب می شود البته به شرط اینکه از زمان ازدواج 5 سال گذشته باشد. طبق ماده 58 قانون تصفیه امور ورشکستگی طلب های بدون وثیقه به 5 طبقه تقسیم شده است و مهریه نیز طبقه چهارم قرار دارد.

  در صورت ورشکستگی مرد اگر زن درخواست دریافت مهریه را داشته باشد مهریه از اموال مرد پرداخت می شود. برای اطلاع بیشتر از مسائل حقوقی در ارتباط با گرفتن مهریه از زوج ورشکسته سامانه وکیل آتی این امکان را فراهم کرده است تا از طریق مشاوره با وکلای مجرب و متعهد راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

  زوج های که ورشکسته می شوند معمولا طلبکاران زیادی دارند و هر یک از این طلبکاران تلاش می کنند سریعا به طلب خود برسند و همه آنها اموال زوج را نشانه می گیرند اگر زوجه در چنین مواردی با قوانین آشنایی نداشته باشد در دریافت به موقع مهریه از اموال شوهر ورشکسته با مشکل مواجه خواهد شد.

  راههای مطالبه مهریه و توقیف اموال همسر

  زوجه برای دریافت مهریه خود دادخواستی را از طریق دفاتر قضایی تقدیم دادگاه می کند یا اینکه می تواند از طریق دفاتر ثبت ازدواج این کار را انجام دهد. بعد مراحل رسیدگی حکم به پرداخت مهریه صادر خواهد شد. زمانی که دادگاه حکم به پرداخت مهریه صادر می کند مرد باید نسبت به پرداخت مهریه اقدام کند یا اگر توانایی مالی ندارد باید دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم شعبه صادر کننده رای نماید.

  اگر مرد اموالی داشته باشد قطعا برای فرار از پرداخت مهریه نمی تواند آن را به اسم فرد دیگری انتقال دهد. اگر به هر شکلی از پرداخت مهریه امتناع کند زوجه با معرفی اموال زوج نسبت به توقیف اموال همسر اقدام خواهد کرد و دادگاه از اموال موجود مهریه زوجه را پرداخت خواهد کرد. زن می تواند اموال مرد را به دادگاه معرفی کند اگر زوجه توقیف اموال زوج  را درخواست کند فقط اموالی که مستثنیات دین نیست توقیف خواهد شد. مواردی همچون مسکن که مرد در آن سکونت دارد یا خودروی که مرد با آن کار می کند جزو مستثنیات دین محسوب می شود. اما خودرو شخصی جزو مستثنیات دین محسوب نمی شود.

  معمولا برای چنین مواقعی حضور وکیل ضروری به نظر میاد و زوجه برای اینکه بتواند حق و حقوق قانونی خود را بدون دردسر دریافت کند باید از حضور وکیل با تجربه بهره ببرد.

  مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

  مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه عبارتند از شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و نامه دفترخانه ثبت ازدواج است.

  برای نامه دفترخانه با همراه داشتن سایر مدارک خانم و یا وکیلشان باید به دفترخانه ای که عقد ازدواج در آنجا ثبت شده است مراجعه کنند و نامه اداره اجرای ثبت را دریافت نمایند.

  • کارت‌ملی 
  • شناسنامه 
  • سند ازدواج (یا رونوشت آن)
  • نامه دفترخانه ای که صیغه عقد جاری شده
  • عضویت در سامانه ثنا

  مهریه طبق قانون ۱۴۰2

  نظریه های مختلفی در ارتباط با تغییر قوانین مهریه وجود دارد. به دلیل اینکه حتی تغییر قوانین اخیر نیز نتوانسته به صورت چشمگیری آمار زندانیان مهریه را کاهش دهد در کمیسیون های مرتبط مجلس طرح های برای موضوع مهریه در حال بررسی است و به احتمال زیاد قوانین مربوط به مهریه در سال 1402 دستخوش تغییراتی باشد.

  البته در حال حاضر پرونده های مرتبط با مهریه با قوانین موجود در حال بررسی است و افراد می توانند دادخواست مطالبه مهریه خود را تقدیم دادگاه نمایند. آخرین تغییرات مهریه باید در مجلس به تصویب برسد و شورای نگهبان آن را تایید کند تا به قانون تبدیل شود.

  فرم درخواست مشاوره

  لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

  قانون جدید مهریه

  در آخرین تغییرات راجع به وصول مهریه این گونه مقرر شده است که دیگر برای مطالبه نیاز به مراجعه به دادگاه نمی باشد به عبارت بهتر ابتدا به ساکن اصلا دادگاه های خانواده در این خصوص ورود نمی کنند بلکه زوجه ویا وکیل وی می بایست از طریق اداره ی اجرای ثبت که در واقع زیر مجموعه اداره ثبت اسناد می باشد وصول مهریه را پیگیری نموده ،در گذشته نچندان دور شخص متقاضی وصول مهریه برای اخذ وبه اجرا گذاشتن مهر خود دو راه داشت یکی مراجعه به اداره ثبت ودیگری دادگاه بوده که برای رجوع به دادگاه می بایست ۳/۵ درصد از مبلغ مهریه را به عنوان هزینه دادرسی را می پرداختند ولی همانطور که بیان شد با توجه به قانون جدید مهریه دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای به اجرا گذاشتن آن نمی باشد .برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنم با بهترین وکیل مهریه تهران ارتباط برقرار بنمایید .

  آیا هر مالی را میتوان مهر قرار داد

  بله، هر چیزی که ارزش ریالی داشته باشد اعم از منقول و غیر منقول می تواند به عنوان مهریه زن تعیین شود. از سکه، کتاب، گل گرفته تا خانه و آپارتمان می تواند به عنوان مهریه انتخاب شود و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد مگر اینکه مال متعلق به فرد دیگری باشد. برخی ها توصیه می کنند که مهریه اموال غیر منقول باشد که بدون دردسر بعد از عقد به زن منتقل خواهد شد.

  تفاوت مهریه عندالمطالبه و مهریه ی عند الاستطاعه

  مفهوم مهریه عندالمطالبه بدین معناست که به محض امضای عقدنامه زوجه در صورتی که تمایل داشته باشد می تواند با مراجعه به ادارات و محاکم مربوطه تمام یا قسمتی از مهر خود را مطالبه بنماید ،در صورتی که مهریه عندالاستطاعه بدین معنامی باشد که زن می تواند تقاضای مطالبه مهریه خود را بنماید منتهای مراتب زمانی مرد توسط محاکم ملزم به پرداخت می گردد که استطاعت پرداخت ایشان توسط محاکم صالحه اثبات گردد درغیر اینصورت الزامی نسبت به پرداخت وجود ندارد به عبارت دیگر در مهریه عندالمطالبه به صرف درخواست زوجه محاکم و ادارات ثبت به پرونده رسیدگی کرده و حکم مبنی برتوقیف و یا تقسیط را صادر می نمایند اما در مهر عندالاستطاعه زوجه در ضمن دادخواست می بایست صورت اموال ودارایی همسر خود را نیز ارایه بنماید و اثبات بنماید که همسر وی توانایی و ملائت کافی برای پرداخت را دارا می باشد .

  دریافت مهریه از پدر شوهر

  وقتی سند ازدواج توسط زوج به امضا می رسد یعنی زوج به زوجه تعهد پرداخت مهریه داده است و به اطرافیان زوج ارتباطی ندارد. حتی در صورتی که پدر داماد فرد بسیار ثروتمندی هم باشد نسبت به پرداخت مهریه عروس تعهدی ندارد. پرداخت نکردن مهریه جزو بدهی های زوج محسوب می شود و خود او باید آن را پرداخت کند.

  اگر پدر داماد در قراردادی یا در سند ازدواج تعهد نماید که مهریه عروسش را پرداخت خواهد کرد موظف به پرداخت مهریه خواهد بود. عروس می تواند دادخواست مطالبه مهریه را بر علیه پدر شوهر تقدیم دادگاه نماید. چنین قراردادی به این معنی خواهد بود که پدر شوهر ضمانت بدهی پسر را کرده است.

  انتقال اموال به دیگران جهت فرار از دین مهریه

  اگر فردی کمتر از یکسال قبل از اجرا گذاشتن مهریه اقدام در جهت فرار از پرداخت مهریه اقدام به انتقال اموال خود به اسم افراد دیگر بنماید دادگاه این موضوع را بررسی خواهد کرد و در صورتی که ادله کافی وجود داشته باشد زوجه را به تحمل حبس محکوم خواهد کرد و مجازاتی برای مرد در نظر می گیرد.

  همچنین زوجه برای جلوگیری از خروج زوج از کشور می تواند زوج را ممنوع الخروج کند تا زمانی که زوج نسبت به تعیین تکلیف مهریه اقدام نکند نمی تواند ممنوع الخروجی خود را باطل کند. برای تعیین تکلیف مهریه یا باید کامل مهریه را پرداخت یا نسبت به قسطی کردن مهریه اقدام کند.

  اگر در ارتباط با مسائل حقوقی به ویژه موضوع مطالبه مهریه سوال دارید یا نیازمند دریافت مشاوره حقوقی هستید با شماره های مندرج در سامانه وکیل آتی تماس بگیرید و در کمترین زمان ممکن بهترین راه حل حقوقی را دریافت کنید.

  4/5 - (5 امتیاز)

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پیمایش به بالا